Dziennik Zachodni pisze o pomniku potopionych dzieci

Autor: admin2 - 2015-03-20 20:58:21
Potopione dzieci Dziennik Zachodni.jpg 20 marca br. ukazał się w specjalnym dodatku Dziennika Zachodniego artykuł o pomniku potopionych dzieci. Zachęcamy do lektury!

 

POMNIK NAJWIĘKSZEJ TRAGEDII

W tym roku przypada 125 rocznica największej tragedii, jaka wydarzyła się na Ziemi Raciborskiej. 15 maja 1890 roku 43 dziewczynki, w większości dzieci pierwszokomunijne, utopiły się w Odrze. Z tej okazji przy parafii w Sławikowie biskup Paweł Stobrawa poświęci pomnik, upamiętniający tę tragedię. Uroczystość zaplanowanona 16 maja.

Dzieci wracały do domu z katechezy

- To było dokładnie 125 lat temu. Grupa dzieci, w tym dzieci pierwszokomunijne, wracały z nabożeństwa i katechezy do domów. Wracały za Odrę – do Turza, Budzisk, Siedlisk, bo dawniej parafia sławikowska obejmowała te tereny. Jak dostali się nad rzekę, okazało się, że nie ma przewoźnika, a w jego zastępstwie jest parobek, któremu nie chciało się użyć promu, więc zmusił dzieci, by weszły na łódkę – opowiada nam ks. Joachim Augustyniok, proboszcz parafii w Sławikowie.

- Najpierw przepłynęli chłopcy, potem parobek wrócił po dziewczyny. Na brzegu stały 53 osoby.

Łódka wywróciła się do góry dnem

Parobkowi nie chciało się wiele razy kursować, więc zmusił, by wszystkie weszły do łodzi. Łódka mocno się zanurzyła, niemal woda się przelewała – mówi obrazowo proboszcz.

- Gdy byli już blisko brzegu, przy którym mieli cumować, łódka zahaczyła o pal w wodzie i się przewróciła. Wszystkie dziewczynki wpadły do rzeki. Z 53 uratowało się tylko 10 – mówi ksiądz. W Sławikowie postanowiono upamiętnić tragedię sprzed 125 lat.

Nie ma już grobów utopionych dzieci

Starsi mieszkańcy pamiętają jeszcze groby dzieci, które znajdowały się kiedyś przy kościele. Ale dziś już ich nie ma, a chcemy, by pamięć o tym zdarzeniu nie umarła - mówi ksiądz.

Dzieci pochowano między kapliczkami za prezbiterium kościoła - jedno obok drugiego, w sumie 43 ciała. Nazwiska dziewczynek znajdują się na niewielkiej płycie przy wejściu do kościoła.Teraz tragicznie zmarłe dziewczynki zostaną upamiętnione pomnikiem, który stanie po lewej stronie placu kościelnego. Uroczystości odbędą się 16 maja o godzinie 18.

 

Link do strony internetowej: http://raciborz.naszemiasto.pl/artykul/slawikow-125-lat-temu-dzieci-pierwszokomunijne-utonely-w,3325119,artgal,t,id,tm.html

Autor artykułu: Aleksander Król