KSIĄDZ BISKUP POŚWIĘCIŁ POMNIK OFIAR TRAGEDII NA ODRZE

Autor: admin2 - 2015-05-17 20:01:24
IMG_1417.JPG 16 maja o godz. 18:00 ks. bp Paweł Stobrawa celebrował w naszym kościele parafialnym w Sławikowie uroczystą Mszę św. w intencji ofiar tragedii na Odrze. Po zakończonej Eucharystii poświęcony został pomnik ku czci ofiar. FOTORELACJA

 

Byli u progu życia

Wracali z kościoła

Wsiedli do łodzi...

Drugi brzeg

Okazał się

Brzegiem wieczności

 

Mszę św. w intencji ofiar tragedii na czele z ks. bpem Pawłem Stobrawą sprawowali: ks. Joachim Augustyniok (proboszcz parafii Sławików), ks. Marcin Szaboń (proboszcz parafii Turze), ks. Marcin Spallek (proboszcz parafii Rudnik), ks. Joachim Ottinger (dziekan dekanatu Łany), ks. Reinhold Buczek (emerytowany kapłan pochodzązy z parafii Sławików) oraz ks. Tomasz Maintok (kapłan pochodzący z parafii Sławików). Na uroczystości przybyli także przedstawiciele władz: p. Henryk Siedlaczek - poseł na Sejm RP, p. Ryszard Winiarski - starosta raciborski oraz p. Alojzy Pieruszka - wójt gminy Rudnik. Wśród licznie przybyłych parafian obecni byli również goście z Turza, Budzisk, Siedlisk, Rudy, Czerwięcic oraz wielu innych okolicznych miejscowości.

Po zakończonej Mszy św. wszyscy wierni zgromadzeni w sławikowskiej świątyni udali się pod pomnik ofiar tragedii. Ks. Biskup po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa, poświęcił pomnik ku czci ofiar sprzed 125 lat. W powietrzu rozbrzmiała melodia "Ciszy" zagrana na trąbce przez jednego z muzyków. Obecne na uroczystości dzieci komunijne - zarówno z parafii Sławików, jak i parafii Turze - złożyły pod pomnik białe róże, chcąc w ten sposób uczcić swoich rówieśników, którzy nie zdążyli przyjąć do swoich serc Pana Jezusa w Komunii św. Na zakończenie przedstawiciele Parafialnej Rady Duszpasterskiej podziękowali ks. Biskupowi za obecność i wspólną modlitwę w intencji 43 ofiar.

 

Relacje z uroczystości:

- Gość Niedzielny: http://opole.gosc.pl/doc/2487111.Czuwajcie-zawsze

- Katolicka Agencja Informacyjna: http://ekai.pl/diecezje/opolska/x89201/slawikow-rocznica-tragicznej-smierci-dzieci-utopionych-w-odrze/

- naszraciborz.pl: http://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/42522-w-slawikowie-biskup-poswiecil-pomnik-ku-pamieci-ofiar-sprzed-125-lat.html

- Nowiny Raciborskie: http://www.nowiny.pl/kultura/109124-biskup-stobrawa-poswiecil-pomnik-potopionych.html

 

 

STRESZCZENIE TRAGEDII NA ODRZE

Do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń, które miało miejsce na terenie naszej parafii doszło w dniu 15 maja 1890 roku na tak zwanym „Turskim przewozie”. Był to czwartek, dzień Wniebowstąpienia Pańskiego. Jak podają źródła, w tym dniu w kościele parafialnym w Sławikowie odbywało się popołudniowe nabożeństwo, a tuż po nim katecheza dla dzieci pierwszokomunijnych. Ówcześnie do naszej parafii należały również takie wioski jak: Ruda, Turze, Budziska i Siedliska, które są położone po drugiej stronie Odry. Część dzieci uczestniczących w spotkaniu przygotowujących je do Pierwszej Komunii Świętej, chcąc wrócić do domu, musiało skorzystać z usług przewoźnika, który przy pomocy promu tzw. „płyty” lub łodzi przeprawiał ludzi na drugi brzeg Odry.

Tego popołudnia, kiedy grupa dzieci, a także osoby dorosłe podeszły do brzegu Odry zastały tam jedynie pomocnika przewoźnika, który najprawdopodobniej był w stanie nietrzeźwym. Mimo tego, że na brzegu zgromadziła się duża grupa osób, pomocnik, zwany wówczas parobkiem, nie zdecydował się na przewóz osób promem, a jedynie łodzią. W pierwszej kolejności przez Odrę zostali przeprawieni zgromadzeni tam chłopcy. Następnie pomocnik przewoźnika przypłynął do reszty oczekujących na przeprawę osób i nakazał wszystkim wejść do łodzi. Zgromadzone dziewczyny nie chciały popłynąć jednym kursem. Niestety, to nie one decydowały o swoim bezpieczeństwie. Prawdopodobnie zostały do tego zmuszone – pod groźbą, że nikt dwa razy płynąć nie będzie. Po wejściu wszystkich pasażerów do łodzi jej burty wystawały tylko nieco ponad poziom wody w rzece. Mimo tego, musiały popłynąć razem. Z informacji, które dało się ustalić, do łodzi wsiadło ponad 50 osób, a dopuszczalna maksymalna ilość to tylko 30.

Przeprawa zakończyła się tragicznie. Łódź nie dopłynęła do brzegu. Na parę metrów przed miejscem cumowania zahaczyła o wbity pod wodą pal i wywróciła się. Rozmiar tragedii był ogromny. Utonęły 43 osoby: jedna kobieta, 41 dziewcząt - w większości dziewczynki w wieku 11 – 13 lat i 12 letni chłopiec. Tragedię na Odrze przeżyło 10 dziewczynek i sprawca wypadku.

Wszystkich zwłok ofiar tragicznego wypadku na Odrze nie udało się od razu odnaleźć. Początkowo z rzeki zostało wyciągniętych zaledwie 12 ciał. W następnych dniach zostały wydobywane kolejne zwłoki. Ostatnie ciało dziewczynki odnaleziono dopiero na początku czerwca.

 

POMNIK

Pomnik potopionych dzieci składa się z dwóch granitowych płyt zbliżonych do siebie. U góry pomnika umieszczone jest szkło witrażowe w kształcie Hostii – symbol dzieci komunijnych. Od strony Hostii poprowadzona jest łezka witrażowa koloru niebieskiego, która jakby wchłania tonące dzieci i ciągnie je ze sobą w głębiny rzeki. Bryła pomnika ma przypominać kroplę wody, ale też dwie dłonie symbolizujące Opatrzność Bożą, które trzymają w swych objęciach Hostię. Można ją także interpretować jako ręce rodziców, którzy w swoich objęciach ratują tonące dzieci. Dwie granitowe płyty to również dwa brzegi Odry - z jednej strony parafia Sławików, z drugiej - parafia Turze.

 

Wymiary pomnika:

Wysokość pomnika: 2,20 m

Szerokość pomnika: 1,40 m

Grubość płyt kamiennych: 20 cm

Pomnik umieszczony na postumencie granitowym: szerokość 1,80 m, głębokość 1,00 m x 1,40 m. (schodek z przodu).

Szkło witrażowe: okrąg o średnicy ok. 60 cm, łezka witrażowa między płytami kamiennymi, szkło witrażowe symbolizujące Hostię w ramie ze stali nierdzewnej.

 

 

Zdjęcia: Jennifer Wochnik