Dar dla Parafii z okazji Jubileuszu 25-lecia Święceń Kapłańskich

Autor: admin2 - 2020-06-03 21:05:27
WhatsApp Image 2020-06-03 at 18.35.01.jpg 3 czerwca 1995 r. Proboszcz przyjął z rąk księdza biskupa Święcenia Kapłańskie. Jako dar wdzięczności za lata posługi kapłańskiej Proboszcz ufundował na rzecz naszej parafii nowy zegar wieżowy na kościele parafialnym w Sławikowie.

 

Dokładnie 25 lat temu – 3 czerwca 1995 r. – nasz Proboszcz Ksiądz Joachim Augustyniok przyjął z rąk księdza biskupa Święcenia Kapłańskie.

Z tej okazji – jako dar wdzięczności za lata posługi kapłańskiej – Proboszcz ufundował na rzecz naszej parafii nowy zegar wieżowy na kościele parafialnym w Sławikowie, składający się z trzech tarcz umieszczonych na ścianie północnej, południowej i zachodniej wieży świątyni.

 

Tarcze zegara wykonane zostały z czarnego aluminium, zaś wskazówki zegara ozdobiono 24 karatowym złotem. Zegar wyposażono w diodowe podświetlenie punktów godzinowych i wskazówek, dzięki którym zegar będzie widoczny także nocą. Centralny mechanizm zegarowy jest w pełni bezobsługowy – nie wymaga smarowania ani nastawiania. Jest odporny na działanie wiatru i oblodzenie wskazówek. Zegar posiada sterownik, który będzie automatycznie korygował czas na podstawie danych z naziemnego systemu radiowego. Ponadto możliwa będzie automatyczna zmiana czasu letniego na zimowy.

 

Montaż zegara wymagał zgody Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. W uzasadnieniu pozwolenia konserwator zaznaczył, że: „w dostępnej literaturze potwierdzono, że otwory na wieży miały być w przeszłości przeznaczone do montażu tarcz i mechanizmów zegarowych”.

 

3 czerwca br. – w dniu Jubileuszu 25-lecia Święceń Kapłańskich – zegar zaczął odmierzać czas i kreślić nową historię naszej parafii…

 

 

Serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za tak wielki dar serca!

 

 

Zegar na wieży z okazji Jubileuszu 25-lecia Święceń Kapłańskich 2020 r.