Apel Biskupa Opolskiego

Autor: admin2 - 2022-03-01 20:40:50
Caritas pomaga Ukrainie.jpg Apel Biskupa Opolskiego o pomoc naszym Siostrom i Braciom z Ukrainy

Apel Biskupa Opolskiego

o pomoc naszym Siostrom i Braciom z Ukrainy

 

Drodzy Diecezjanie,

bardzo Wam wszystkim dziękuję za dotychczasową modlitwę o pokój i wyrażaną na różne sposoby gotowość wsparcia naszych Sióstr i Braci z Ukrainy. W szczególności dziękuję za zadeklarowaną gotowość przyjęcia ich do Waszych domów i mieszkań. To oznacza, jak dotąd, możliwość ugoszczenia ok. 1200 osób w niemal 100 parafiach naszej diecezji. Potrzeby jednak mogą okazać się większe. Dlatego będę Wam wdzięczny za dalsze deklarowanie gotowości przyjęcia przybyszów. Koordynacją dzieła przyjmowania gości, we współpracy z proboszczami, zajmie się Centrala Caritas Diecezji Opolskiej. Proboszczowie znają już telefon kontaktowy do osoby koordynującej to dzieło; także do kapłana, który będzie rozeznawał potrzeby duchowe naszych Bliźnich z Ukrainy.

Szczególny apel kieruję do wszystkich członków Parafialnych Zespołów Caritas oraz dzieci i młodzieży zaangażowanych w Szkolnych Kołach Caritas, parafialnych wspólnotach i wolontariatach. Niech wielka tragedia naszych Sióstr i Braci z Ukrainy obudzi w Was wielką wyobraźnię miłosierdzia, otworzy na oścież Wasze serca i przynagli Was do pełnienia posługi miłości. Oprócz zaangażowania w przyjęcie gości w Waszych parafiach, proszę Was też o podjęcie trudu zbiórki potrzebnych rzeczy. Pamiętajmy, że ich jakość świadczy o naszym szacunku do ludzi w potrzebie. Do rzeczy najbardziej niezbędnych należą: koce, śpiwory, artykuły higieniczne, artykuły dla dzieci i niemowląt, środki czystości oraz artykuły spożywcze z długim terminem przydatności. Wkrótce Caritas Diecezji Opolskiej uruchomi m.in. projekt „Paczka dla Ukrainy”. Każda parafia otrzyma określoną ilość kartonów wysyłkowych, w których będzie można przekazać zgromadzone artykuły.

Chcę też poinformować, że wielkim wyzwaniem dla nas będzie przyjęcie dwustu niepełnosprawnych dzieci z kilku domów dziecka z Ukrainy. W najbliższych godzinach mają one przybyć do naszych trzech ośrodków diecezjalnych: w Głuchołazach, w Głębinowie oraz w Nysie.

Na rozpoczynający się dziś okres Wielkiego Postu wszystkim udzielam pasterskiego błogosławieństwa i raz jeszcze bardzo proszę: módlmy się wytrwale o pokój i zwycięstwo dobra nad złem.

 

Szczęść Boże!

Andrzej Czaja, biskup opolski